Директор Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) у Європі Філіп Леклерк заявив на брифінгу у Женеві, що Україна має право вимагати повернення біженців призовного віку, які перебувають за кордоном.

Леклерк підкреслив, що Київ має право мобілізувати своє населення за кордоном, у тому числі біженців призовного віку, і зазначив, що у таких випадках буде відкрито питання щодо їх статусу та захисту. Він уточнив, що мобілізація не вважається переслідуванням українських біженців, а за окремими особами також зберігається право відмовитись від військової служби за переконаннями.

Проте генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш відстояв право українських біженців на захист. Він наголосив, що українські біженці мають ті ж права, що й усі інші біженці, і до них слід ставитися однаково. Гутерріш заявив, що всі країни мають виконати свої зобов'язання щодо законодавства про біженців.

У контексті країн ЄС, які розглядають можливість повернення українців, кілька країн, у тому числі Німеччина та Австрія, заявили, що не депортуватимуть українських біженців, які живуть у їхніх країнах та ухиляються від мобілізації.

українські біженці, переселенці
українські біженці, переселенці

Міністр юстиції Німеччини Марко Бушманн підкреслив, що влада Німеччини прагне створити сприятливі умови для життя українських біженців, заохочуючи зайнятість і перешкоджаючи їхній залежності від соціальної допомоги.

Польща висловила готовність створити умови для самостійного повернення українських громадян. Польський уряд планує залучити до цього процесу роботодавців та інші структури, перевіряючи мобілізаційний статус громадян в Україні під час отримання дозволів на роботу чи продовження термінів перебування.

Якщо люди будуть вважати мобілізованими, їм може бути відмовлено у працевлаштуванні та інших пільгах. Механізм ще не доопрацьований з огляду на можливість виїзду українців до інших країн Європи.

Таким чином, позиція країн ЄС відрізняється: деякі висловлюють солідарність з українськими біженцями та відмовляються від депортації, тоді як інші розглядають заходи щодо заохочення добровільного повернення відповідно до європейського законодавства.

Нагадаємо, "Настав час…" Чому звільнили Валерія Залужного?

Раніше «Українці» писали, нова масштабна загроза в Україні: ситуація перетворюється на найнебезпечнішу у світі

Як повідомляли «Українці», мобілізація українок: що чекає на жінок після того, як ухвалять новий закон